Afscheid van bekend duo

Gepubliceerd op: 24 februari 2022 15:05

Deze week neemt de eerste collega van het bekende duo van de afdeling Service & Advies van de Bibliotheek, afscheid. Greet werkt deze week voor het laatst. In juni neemt haar directe collega Christine afscheid.

Het jaar 2022 staat voor de Bibliotheek in de gemeente Barneveld voor een deel in het teken van het afscheid van twee medewerkers die jarenlang het gezicht zijn in de Bibliotheekvestigingen. Greet Slijkhuis neemt deze week, na 39 jaar werkzaam te zijn geweest bij de organisatie, afscheid van ‘haar’ collega’s, leden en bezoekers. ‘Ik ga de gesprekken en de verhalen over wat de mensen bezighoudt, wel missen. Ik weet van veel mensen van welke boeken ze houden en ook waarom. Maar ook waar ze op vakantie zijn geweest, hoe het met hun kinderen gaat of als een gezinslid ziek is. Veel leden komen al jaren over de vloer en ik groeide met hen mee. Zo zie ik nu jonge ouders binnenkomen die een BoekStartkoffertje komen ophalen voor hun pasgeboren kind terwijl ik hen als lid heb ingeschreven toen ze zelf zo klein waren.’

Taken naast de boekenuitleen

Greet werkt al jaren nauw samen op de Front Office met Christine Westra, die in juni na 22 jaar, afscheid zal nemen. Zij zijn de vertrouwde gezichten die bezoekers en leden welkom heten, op weg helpen, adviseren over boeken, maar ook hulpvragen beantwoorden bij het Informatiepunt Digitale Overheid (IDO). ‘Die afwisseling in de functie is het mooie geweest en ook de reden geweest dat we zo lang zijn blijven werken in de Bibliotheek’, vertelt Christine. ‘Door de jaren heen kregen we regelmatig uitbreiding van taken. Ik regelde naast mijn taken in de uitleen ook alle facilitaire zaken, ben e-books ambassadeur waardoor ik mensen help bij vragen over bijvoorbeeld het downloaden van e-books en ik sta ook regelmatig in de vestigingen in Voorthuizen en Kootwijkerbroek. Greet beheerde onder andere de collectie, de ledenadministratie en leverde de statistieken van de uitleengegevens.’

Aandacht en persoonlijk contact

Vooral het persoonlijke contact gaan de twee bibliotheekmedewerkers missen. Christine: ‘Dat hebben we altijd heel belangrijk gevonden en belangrijk gemaakt. Niet snel een e-mail sturen maar gewoon even bellen. Veel leden stellen dat heel erg op prijs.’ Dat het persoonlijke contact en die aandacht zo belangrijk is, hebben ze vooral ook in de afgelopen twee jaren gemerkt waarin de Bibliotheek meerdere malen gesloten was door de coronamaatregelen. ‘Als iemand een boek had gereserveerd maar het nog niet had opgehaald, belden we er soms toch nog even snel achteraan. ‘Of als iemand bij me in de buurt woonde maar in quarantaine zat’, vertelt Christine, reed ik even langs om de boeken te brengen. Greet: ‘We werden daardoor ook heel regelmatig verrast met allemaal lekkernijen die onze leden als bedankje dan aan de deur brachten. ‘Voor al jullie hulp, succes in deze lastige periode’ stond er dan op een kaartje.’

Raar laatste jaar

Het laatste jaar was door de coronamaatregelen en de herinrichting van de Bibliotheek een ander jaar dan anders. ‘Een raar laatste jaar voor ons allebei’, zeggen ze beiden. Greet: ‘We zijn natuurlijk lang dicht geweest, tuigden nieuwe dienstverlening op zoals de Verrassingstasjes die, net als de gewone reserveringen, afgehaald konden worden om de mensen toch toegang te kunnen geven tot de collectie. We zijn tijdens de herinrichting druk geweest om de collectie weer goed in de vernieuwde Bibliotheek te krijgen en probeerden vanuit onze leden en bezoekers te denken waardoor er soms aanpassingen nodig waren in het ontwerp. Onze taken zijn ook veranderd en uitgebreid het afgelopen jaar zoals het IDO waarvoor we cursussen hebben gevolgd om mensen zo goed mogelijk op weg te helpen om zelf hun overheidszaken te kunnen regelen.’

Trots op plek van de Bibliotheek in de samenleving

Greet en Christine zijn trots op het kleine team dat veel voor elkaar krijgt en de plek in de samenleving die de Bibliotheek nu inneemt. Maar zijn vooral trots dat zij daar onderdeel van uitmaken. Christine: ‘We merken dat steeds meer mensen ons voor verschillende doelen weten te vinden en dat we steeds meer middenin de samenleving komen te staan. De herinrichting heeft daar een grote rol in gespeeld. We zien nu veel meer jongeren, en volwassenen, die komen studeren en werken in de Bieb, zo leuk! Er is echt meer aanloop. De nieuwe inrichting wordt echt gewaardeerd, net als de uitbreiding van de dienstverlening zoals de cursussen, lezingen, voorstellingen en de sociaal maatschappelijke rol van de organisatie. Hopelijk wordt de Bibliotheek nog meer de huiskamer van de gemeente Barneveld waar nóg meer ontmoetingen gaan plaatsvinden.’

Op de vraag wat ze met hun vrije tijd gaan doen komt een eensluidend antwoord: ‘voorlopig even niets. Uiteindelijk zullen we allebei toch wel ergens vrijwilligerswerk gaan doen. Maar er staan ook nog wel wat mooie reizen op de verlanglijst.‘